Ви знаходитеся: Домашня Показники розвитку мовлення Розвиток мовлення дитини першого року життя

Розвиток мовлення дитини першого року життя

Головна статті
Розвиток мовлення дитини першого року життя
Сприяння розвитку 2 - 3 місячної дитини
Сприяння розвитку 4 - 6 місячної дитини
Сприяння розвитку 7 - 9 місячної дитини
Сприяння розвитку 10 - 12 місячної дитини
Всі сторінки

555

Люди давно усвідомили, що міцний будинок можливо збудувати тільки на твердому підгрунті. В основі його має бути старанно закладений фундамент, на якому лежатимуть цеглини майбутнього житла. Так само відбувається і в розвитку молення вашої дитини. Від того, яке підгрунтя закладуть дорослі, як впливатимуть на формування мовлення залежитиме майбутній мовленнєвий розвиток дитини 1-го року життя. А він складає чи не найважливішу частину загального розвитку. Простіше кажучи, йдеться про те, чи виросте ваша дитина комунікативною, впевненою в собі, здібною чи закомплексованою, сором'язливою, замкнутою.

Тут ви знайдете відповіді на запитання:
Які особливості мовленнєвого розвитку дитини першого року життя?
Як сприяти мовленнєвому розвитку дитини1-го року життя?
Як оцінити розвиток мовлення вашої дитини впродовж першого року життя?

Особливості розвитку мовлення дитини першого року життя.

Перший рік життя є дофонемним періодом. Упродовж нього дитина не диференціює звуки, сприймаючи їх як єдину звукову конструкцію. На першому році життя закладаються основи мовлення, створюється фундамент для розвитку в подальшому пасивного та активного словника. Безперервний крик дитини у денний та вечірній час з логопедичної точки зору виступає закономірним явищем, яке засвідчує нормальний процес її розвитку, відіграє важливу роль у становленні мовного дихання та підготовці мовленнєвого апарату до звуковимови.

У перші місяці життя у відповідь на звернення дорослого в малюка виникають перші передмовленнєві реакції - гукання та гуління. Дитина прислухається до людського голосу, відгукується на різне його інтонаційне забарвлення. Співуче гукання, яке з'являється на другому місяці життя, нагадує звуки ау, уа, ху, г, агу і є реакцією дитини на приємні контакти з дорослим.

Протягом перших трьох місяців з'являються й такі реакції малюка на дорослого, як белькотання та лепет. Белькотання (белькотіння, белькіт, гуління) проявляється у створенні дитиною складних звукових конструкцій, які важко відтворити дорослій людині. Важливо спонукати, заохочувати немовля до белькотання, усміхатися, підтримувати позитивне збудження уподібнювати белькіт до розвитку чіткого звуконаслідування (хіль - пташка: тіль-тіль-тіль). Лепет - складна стадія становлення звуків, коли вони вибудовуються дитиною у рівномірні інтонаційно забарвлені ряди (ма-ма-ма-ма, ба-ба-ба). Така звукова активність дитини першого року життя потребує від дорослого всілякого емоційного заохочення, підтримки, трансформування звукових рядів у самостійні слова. Означені стадії становлення звуковимови є вродженими, запрограмованими природою і спостерігаються в усіх дітей одногічного віку, навіть у тих, які мають глибокі порушення слуху.

У другій половині першого року життя дитина починає розуміти мовлення. Вона прислухається до звуків і слів вдень і в вечірній час. Логопед радить звертатися до итини з різною інтонаціїю. Дитина 1-го року життя не тільки розрізняє інтонацію голосу, а й розуміє слова, пов'язані з елементарними практичними діями (годуванням, одяганням, купанням), може виконати на словесне прохання дорослого певну дію (дати, сісти, подивитися), розрізняє імена рідних дорослих, має уявлення про назви деяких предметів, іграшок, тварин, упізнає їх на картинках, виконує зрозумілі їй прохання й доручення. У дитини розвиваються перші узагальнення. На кінець першого року життя дитини активний словник сягає близько 15-20 слів. А якщо батьки або логопеди займаються з дитиною у вечірній час кількість слів сягатиме 25-30. Хоча  багато з них вживаються у формі слова-складу, двоскладових слів, у спрощеному варіанті (ляля, моня, бібі, цяця ого тощо). Логопеди з логопедичної онлайн служби стверджують. Слова вживаються малюком свідомо, він цікавиться усім навкруги себе. Дитина другої половини першого року життя розуміє й адекватно реагує на слова-схвалення і слсва-заборону.