Ви знаходитеся: Домашня Поради логопеда Розвиток та підготовка мовлення дитини на другому році життя

Розвиток та підготовка мовлення дитини на другому році життя

Головна статті
Розвиток та підготовка мовлення дитини на другому році життя
перелік вправ та ігор
Всі сторінки

другий рік

Як окремий напрям педагогічного впливу логопеда на дитячий розвиток в основному виділяємо розвиток слухової уваги та розуміння мовлення. Логопеди помітили, що з оволодінням дитиною вміння ходити розширюються коло незнайомих предметів та дитячий інтерес до них. Тому з'являються (у різних формах) основні запитання "Що це?" Вкрай необхідним для дитини є чітка конкретна відповідь на основні запитання. Певно, ви з нетерпінням очікуєте, коли ж, нарешті, буде повноцінно говорити дитина? Ви на шляху до цього вміння, а слухова увага та розуміння мовлення є основними етапами.

Іншим напрямом педагогічного та логопедичного впливу є розвиток активного мовлення, що підпорядковує собі розвиток звукової культури мовлення, збагачення лексичного багатства, розвиток комунікативних проявів дитини. Вашим переконанням, що дасть сподівані результати, має бути думка, що основою мовленнєвої активності дитини є її предметна співпраця з дорослим. Батьки повною мірою підготовлюють мовний центр дитини. Мету щось сказати перед дитиною ставить дорослий. Перше слово ви можете й пропустити, не помітивши, не виділивши його з загального потоку звукової активності дитини. Зауважимо, що за умови правильної організованої підготовки педагогічного та логопедичного впливу дитина оволодіває не окремим словом, а мовленням взагалі. За одним контуром слова стоїть розгорнуте речення, кілька речень, а то й окреме висловлювання.

Логопедичний Тест:
Логопед радить показати дитині один пальчик, потім ще один.
Здатні виконати це завдання, мовленнєво розвинені діти мають у своєму основному запасі бодай одне слово.

Логопедичні поради батькам з розвитку мовлення дитини на другому році життя.

Логопед з логопедичної онлайн служби радить купувати та пропонувати дитині іграшки, які збираються-розбираються з кількох складових (при освоєнні їх дитиною - збільшуйте кількість основних частин та зменшуйте розмір складових). Логопед з логопедичної онлайн служби зтверджують, що розвиток м'язів руки, її дрібної моторики впливає на розвиток мовлення.

Логопед з логопедичної онлайн служби радить не заперечувати проти бажання малюка долучитися до занять, які супроводжують дорослих. Надайте йому можливість виконувати посильну дію. Спільна діяльність активізує основні мовленнєві можливості малюка, розширює лексичне багатство, дозволяє орієнтуватися у світі дорослих проблем і речей, розширює межі розуміння мовлення дорослого.

Як і на першому році життя, логопед з логопедичної онлайн служби радить уникати занадто розширених, роміздких висловлювань, наповнених великою кількістю незрозумілих слів. Коли таке слово одне, то малюк його помітить, виділить, запитає, що воно значить. Якщо ж і не запитає, то загальний зрозумілий контекст висловлювання допоможе йому додумати смислове навантаження, а вам - його уточнити.

Взаємодіючи з дитиною, логопед з логопедичної онлайн служби зважати на те, що відомі та звичні для вас речі, слова можуть бути "чужими" для дитини, тому коментуйте все, з чим діє дитина, що бачить, як ви до того ставитеся, яка перспектива вашої основної діяльності, якими способами досягаєте мети. Логопед з логопедичної онлайн служби радить висловлюватись частіше. Називайте також свої основні дії, речі, з якими працюєте, наприклад, "Я наллю тобі молока у чашку. І собі наллю молока. І кішці наллю у блюдце молока. Молоко тепле, пахне (нюхає). А-а-а. Ось печиво. Покладу його на тарілку. Будемо їсти печиво і пити молоко". Ваші висловлювання сприяють ровитку мовного центру дитини.

Логопед з логопедичної онлайн служби переглянути, які іграшки є у вашої дитини. Певне, вже немало подарованих або тих, що залишилися у спадок від старших дітей. Справа не в їхній основній кількості. Треба визначити улюблену іграшку. Якщо це, наприклад, ведмедик чи лялька, то дидактичний простір її застосування дуже широкий. Логопед з логопедичної онлайн служби проводити з нею всі основні процеси, їй можна пояснювати необхідні малознайомі речі в довкіллі, з нею можна виконувати основні доручення тощо. Дитина залюбки ще не один рік виконуватиме роль турботливого дорослого. Крім улюбленої, має бути ще кілька яскравих, рухливих, заводних, виразних, озвучених, які між собою різняться функцією, розміром, кольором. Необхідні дві-три однотипні, що дасть змогу розвивати узагальнюючі поняття та зберегти їхню функціональність. Наприклад, велика громіздка машина для перевезення вантажів (інших іграшок), яка знаходиться вдома, інша машина, яку можна брати на вулицю, тягти за мотузку та гратися нею у піску, найменша - поміститься в кишеню і не викличе заперечень мами, навіть якщо збираємося іти в гості чи до лікаря. Якщо ж у вас набагато більше іграшок, Логопед з логопедичної онлайн служби радить триматти їх у "запасниках", через деякий час Логопед з логопедичної онлайн служби радить замінювати ті, що набридли і не викликають у дитини цікавості. Та нічого не викидайте; через деякий час зустріч з ними, як з приємними старими знайомими, здивує, звеселить, захопить дитину.

Як і на першому році життя Логопед з логопедичної онлайн служби радить зважати на доцільність спеціально організованих чи спонтанно використаних життєвих ситуацій для реалізації мети щодо розвитку мовлення дитини. Ці ситуації, як ви правильно здогадалися, матимуть умовну назву ігор-занять, ігор-забав і продовжуватимуться приблизно 5 хв. Цей час умовний, бо тривалість може коливатися у бік зменшення чи збільшення, залежно від інтересу дитини, бажання, обставин.

Логопед з логопедичної онлайн служби, що надзвичайно активно та кумедно дитина наслідує дорослих. Це викликає захоплення, розчулення, здивування, ніяковість. Поспостерігайте, будь ласка, за собою, адже це ваші жести, інтонаційні забарвлення, слова, фрази, які були, можливо, й не дитині адресовані. Вона може використати чужу репліку як цитату, відтворити її в аналогічній мовленнєвій ситуації, використати як реакцію на підходящий мовленнєвий контекст або й без явного приводу. Чи все, що наслідує малюк, вам подобається? Якщо ні, то не будьте першоджерелом, негативним прикладом, який він неодмінно репродукує.

Логопед з логопедичної онлайн служби радить звертати увагу на все, що оточує дитину в кімнаті, на вулиці, в інших місцях тимчасового перебування. Змістовними короткими фразами назвіть, поясніть те, що привернуло увагу дитини, або з чим вона діє.

Не обмежуйте коло людей, з якими спілкується ваша дитина. Логопеди помітили, що збільшення їхньої кількості стимулює різнопланову мовленнєву та немовленнєву активність дитини, уміння розподіляти всіх на рідних і чужих, знайомих і незнайомих. Чим ширше коло спілкування, тим вільніше почуватиметься малюк поза сім'єю, не буде ніяковіти, тривожитися, страхатися, плакати при появі малознайомих людей, при необхідності тимчасово побути в їхньому товаристві чи вступити в розмову.

Ще одна логопедична порада. Дитина потребує визнання своїх мовленнєвих успіхів та схвалення їх усмішкою, дотиком, прогладжуванням, обіймами, оплесками, приємними словами. Логопед радить не скупитися на таку приємність.

Логопед з логопедичної онлайн служби радить всіляко підтримувати спілкування з дитиною. Не демонструйте своєї втоми, байдужості, не дозволяйте собі знехотя відповідати дитині. Проявляйте готовність і радість з нагоди спілкування, заохочуйте до цього інших. Ваші зусилля працюватимуть на розвиток бажання дитини звертатися до людей зі словом, чи невербальним мовленням: Інколи діти своєрідно висловлюються до дорослих чи однолітків: смикають за одяг, тягнуть за руку, повертають їхню голову в потрібний собі бік, плескають по плечу тощо. В цій ситуації будьте перекладачемю. Логопед з логопедичної онлайн служби радить приязно озвучити можливі бажання дитини висловитися, не залежно від того, який активний запас слів має дитина, спровокуйте її, по можливості, до мовленнєвої активності.

Логопед з логопедичної онлайн служби радить потурбуватися про обладнання дитячої кімнати. Доречними будуть логопедичні картини з зображенням доступних розумінню дитини предметів, дій персонажів. Вони ж будуть основою для мовленнєвого спілкування, логопедичних ігор-вправ, опису зображеного, знаходження аналогії в довкіллі.


Розмістіть картини на рівні очей дитини, що покращить доступність сприймання, стимулює їх розглядання.