Ви знаходитеся: Домашня Поради логопеда Логопедичні шляхи підготовки. Вечірній логопед

Логопедичні шляхи підготовки. Вечірній логопед

Головна статті
Логопедичні шляхи підготовки. Вечірній логопед
Перелік вправ та ігор з дітьми
Всі сторінки

Перша півріччя

Мовленнєвий розвиток та підготовка мовного центру дитини від народження і до трьох років включає ряд складових. Так звані структурні логопедичні компоненти: звуковимова, словник, граматична будова мовлення, комуніативна активність. Також з логопедичних джерел відомо, що розвиток мовного центру дитини цього вікового відрізку проходить своєрідний та неповторний шлях. На першому році життя домінують кілька напрямів розвитку мовленнєвих центів,  які є підготовчим етапом до виникнення окремого осмисленого слова і мовлення як такого.

Основними напрямками розвитку та підготовки мовлення на даному життєвому етапі дитини являються логопедичні сеанси на яких батьки або логопеди проводять лінійку вправ різного характеру:
логопедичні вправи для розвитоку та підготовки м'язів артикуляційного апарату дитини, котрі забезпечують чітку вимову окремих звуків, які, зливаючись, перетворюються в смисловий звукокомплекс (слово);
логопедичні вправи для розвитоку та підготовки слухової уваги дитини. Вони допомагає дитині оволодіти здатністю слухати, вслухатися і чути, розрізняти навколишні звуки і людське мовлення;
диференціювання почутих висловлювань та звуків, яке забезпечить відокремлення кожного з них та спровокує прагнення дитини їх наслідувати.

Як розвинути та підготувати мовленєвий центр дитини в першому півріччі життя.

Передумови розвитку та підготовки мовленневих центів різноманітні й беруть свій початок задовго до народження дитини. Крім спадкових особливостей, варто зважати й на те, як спілкувалися батьки з іще ненародженим малюком. Тут ідеться не про смислове наповнення слова, що й у перші місяці життя не відразу відбувається, а про емоційноінтонаційне звертання, побажання, мрії, плани, які містяться в словесних пестощах бажаної й очікуваної дитини.

Логопеди з логопедичної онлайн служби стверджують, що вкрай важливим є й те, якою мовою до дитини висловлюються батьки. Бо саме вона буде засвоєна першою як рідна. Логопедичні дослідження означеної проблеми розвитку показують, що існує пряма залежність між розвитком мовних центрів; та розвитком розумових здібностей дитини. Логопеди застерігають, що семе це, в майбутньому може впливати на якість, успішність та результативність засвоєння знань.

Логопеди з логопедичної онлайн служби помітили. Якщо дитина починає говорити рідною мовою матері, то така успішність сягає 90 %, якщо батька -71 %, а коли перша засвоєна мова є іншою, третьою - ефективність навчальної діяльності не перевищує 52 %. При цьому нервова система надто вразлива, розхитана (П. П. Бачинський). Отже, шановні батьки, вам належить заздалегідь визначитися щодо мовленнєвого простору, у якому починатиме жити ваша дитина.

Не турбуйтеся, якщо ви не маєте спеціальної педагогічної або логопедичної освіти, користуйтесь порадником логопедичної онлайн служби. Крім того варто зазначити, що батьки одразу володіють потенціалом для підготовки та розвитку дитини. Логопеди з логопедичної онлайн служби стверджують, що в материнській (батьківській) поведінці є неминуча логіка поведінки в двох аспектах: перший - комунікативна емоційна поведінка, що сприяє розвитку та підготовці базових навичок комунікації як основи для діалогу. Другий - комунікативна навчальна мовленнєва поведінка, яка сприяє засвоєнню дитиною мовленнєвої системи, різноманітних засобів комунікації та логопедичних закономірностей їх словесного функціонування.

У власному мовленні дорослим бажано діяти як логопед: вдаватися до різноманітних виразних інтонаційних забарвлень, здебільшого позитивного характеру.

Логопеди з логопедичної онлайн служби радять батькам, демонструвати або вказувати на предмети, речі, особи, явища, про які йде мова. Наближати до них дитину на безпечну відстань, стимулюючи дотик до деяких зних.

Супроводжувати мовлення усмішкою, пестощами, тим самим розвиваючи мовні центри дитини.

Максимально використовувати розпиваючі дитячі жанри, фольклор (колискові, утішки, забавлянки, читалки, дитячі речитативи) як супровід всіх природних умов життя.

Під час неспання дитини не полінуйтеся часто, досить часто, підходити до неї та заговорювати на теми, пов'язані з доглядом, ставленням, станами, родинними взаєминами, речами навколо неї. Партнером по спілкуванню вашого малюка вже мож- на вважати тоді, коли він концентрує погляд на обличчі, очах, іграшці.

Дитина має право на чуйність та прояв свого інтересу: не можна активізувати мовлення дитини, коли вона відчуває дискомфорт. Також логопеди з логопедичної онлайн служби радять батькам не ігнорувати інтерес дитини до предмета, навіть якщо він не цікавить дорослого.

Різні підготовчі контакти з дитиною доречно супроводжувати мовленням. В подальшому будемо називати їх грою, грою-заняттям, грою-забавою, вправами, позаяк дитина була зайнята спілкуванням з людиною. Час не регламентується і цілком залежить від готовності дитини, її бажання та активності. Всі без винятку вправи - це гра, спілкування. Вони підготовлюються та проводяться по кілька надцять разів на день, де кожна дитяча гра-вправа має своє кількаразове повторення. Логопеди з логопедичної онлайн служби впевнені, що ігрова форма висловлювання підготує дитяче усвідомлення та як слід розвине мовні центри дитини. Одразу виникнення бажання наслідувати почуте мовлення . При найменших ознаках втрати дитячого  інтересу або втоми дитини логопеди з логопедичної онлайн служби радять батькам перейти до іншого виду діяльності.


Перелік вправ та ігор для розвитку та підготовки мовнтх центрів дитини першого півріччя життя.

Вправи для розвитку слухової уваги.

 • Логопед підносить до обличчя дитини брязкальце чи іншу іграшку, що звучить і, видобуваючи звук, усміхається.
 • Подібну гру-вправу логопед проводить з використанням гітари, бубна, губної гармошки (гармоньки) тощо.
 • Логопед знаходиться поза полем зору дитини і говорить до неї зазвичай лагідно або гукає на ім'я, спонукаючи її до пошуків джерела звуку.
 • Логопеди з логопедичної онлайн служби радять придбати для своєї дитини шумові яскраві іграшки, що мають відповідати гігієнічним та дидактичним вимогам (брязкальця, мелодійні молоточки, гумові іграшкові тварини, з яких можна легко при натисканні видобути звук). Зі слів логопедів, використання таких іграшок підготує концентрацію дитячої уваги на предметі, зосередженому відшуковуванню її місця знаходження за звучанням, підготовці голосових реакцій, наслідуванню звуків найближчого оточення.
 • Логопед підносить до обличчя дитини брязкальце чи іншу іграшку, що звучить, і відводить її праворуч-ліворуч в діапазоні можливого погляду. Домагається концентрації погляду та його руху за джерелом звука.
 • Демонструючи вправу з яскравою іграшкою логопед підносить її до дитини, дайє можливість доторкнутися або стимулює дитячий дотик до неї, супроводжуючи показ назвою, дією, імітацією звучання. Підготовлюючи концентрацію погляду на яскравому предметі логопед викликає і голосову реакцію. Підтримує її, намагаючись повторити. Не хвилюйтеся, якщо вам не вдається точно повторити дитяче гукання чи белькотіння. Дитяче "мовлення" не таке вже й просте, та перемовлятися можна й треба. Сприймайте дитину як співрозмовника і побудуйте "діалог": Ви промовили - пауза - вона промовила, Ви запитали - пауза - вона відповіла. У практиці досвідченого логопеда це бесіда. Приймаючи таку модель, дитина розвиває мовленнєві центри в першому півріччі.
 • Розмовляючи, логопед рухається в полі зору дитини.
 • Розмовляючи, логопед знаходиться поза полем зору дитини (за ширмою, в іншій кімнаті, на балконі). Після дослухування, пошуків дитиною його поглядом, дорослий з усмішкою з'являється.
 • Бездонним джерелом для формування мовлення дитини та залучення її до культури народу, серед якого живе, є фольклор. Зокрема для розвитку дітей першого року життя можна використати велику кількість вправ забавлянок, утішок, віршів, ігор (дивись додаток).

Вправи для розвитку диференціювання звуків.

Логопед підготовлює мовне середовище для дитини першого року життя. Логопед повільно та чітко вимовляє окремі звуки (пізніше - склади), нахиляючись до дитини так, щоб їй добре було видно рухи губ, язика, зубів. Після кожного промовляння логопед робить паузу, що врешті-решт заохотить дитину до наслідування.

Вправи для розвитку розуміння інтонаційного забарвлення мовлення дорослого.

 • Заколисуючи дитину, співайте їй колискових. Не турбуйтеся, що за змістом вони недоступні її розумінню. Ні магнітофонні записи, ні відеофільми, ні маса іграшок не замінять колискової рідних людей, а особливо, маминої пісні. Про свої вокальні дані не клопочіться, важливішим є ваша любов, мрії й надії, віра й сподівання (дивись додаток).
 • Говоріть до дитини з перемінним використанням різних інтонацій: лагідно та невдоволено, пестливо та злякано. Слідкуйте за мімікою та загальною реакцією дитини.

 

Логопеди з логопедичної онлайн служби стверджують, що інтонаційні коливання колискової збігаються з коливаннями Космосу і є життєдайним джерелом енергії для маленької дитини.

 

 • Говоріть до дитини з перемінним використанням різних темпів: швидко-повільно.
 • Логопед гукає дитину здалеку, зберігаючи звичні для дитини звертання, слова, інтонацію. За відсутності адекватної реакції - підходить близько і повторює ті само звертання. Поступово віддаляється, розмовляючи з дитиною, і зникає з поля зору. Повторіть гру кілька разів.

Вправи для розвитку артикуляційного апарату:

 • Звертатися до дитини лагідно, пестливо, намагаючись "зловити" її погляд на собі. При концентрації погляду - виразною мімікою підкріпити слова. Якщо дитина починає "відповідати" вам після того, як ви відійшли, обов'язково повертайтеся і продовжуйте розмову з того звука чи звукокомплексу, який примовила дитина.
 • Логопед підходить до ліжка (манежу) і мовчки стоїть поруч. Логопед підготовлює дитину. Починає говорити до дитини лише після того, як вона звукокомплексами намагається привернути до себе увагу логопеда.
 • Або ж, логопед мовчки проходить повз ліжко (манеж). Говорить до дитини лише після того, як вона звукокомплексами привертає до себе увагу логопеда.
Додаткові матеріали з розвитку мовленнєвих центрів дітей першого року життя:

Розвиток мовлення дитини 1-го року життя
У логопедичному пораднику ви дізнаєтесь про особливості підготовки розвитку малюка, за якими показниками оцінюється рівень мовленевого розвитку дитини її підготовки та як сприяти його покращенню?

Як розвивати мовлення дитини
У логопедичному пораднику розповідається про те як формується мовлення дитини, що таке мовне середовище і як його підготувати, а також знайдете корисні поради правильного мовного виховання від досвідченого логопеда.