Ви знаходитеся: Домашня Літературний матеріал Корекція мовлення дитини від народження

Корекція мовлення дитини від народження

444

Не секрет, що від народження дитини, для неї немае рідніших звуків житя за звуки рідної мови. Тому в розвитку та корекції мовлення дитини  вірші, пісні, та літературні оповідання несуть неоціненний вклад. Такий набір усних  вправ не тільки розвиває дитяче мовлення та впливає на мовні центри від народження, а ще й несуть в собі корекційну та виховну складову.  Дитячий фольклор – багатожанрова система корекційних заходів, що складається із прозових, речитативних, пісенних та ігрових творів. До дитячого фольклору зараховують як творчість самих дітей від народження, так і твори, що виконуються для дітей дорослими. Такий поділ виникає з того, що ігрові і ритміко-інтонаційні можливості дітей залежать від віку. У ранньому віці (з перших днів життя і десь до трьох – трьох з половиною років) емоційний, моторний і розумовий розвиток дитини лежить цілком на обов'язку дорослих. Щоб досягти ефективного корекційного навчання дитини від народження дорослі виконують для дітей раннього віку вечірні  колискові пісні та різні розвиваючі забавлянки (утішки)…

Другу частину корекційного дитячого фольклору становлять твори, виконувані дітьми середнього і старшого віку. Дітьми 3-ого року та 5-ого року життя. До таких належать корекційні твори для навчання та розвитку, що співаються дитиною або ритмічно промовляються групою дітей. Такі як дитячі вечірні  ігрові пісні, дражнилки, лічилки, небилиці, заклички, жартівливі пісні, а також прозові приповідки, скоромовки, загадки, казки потрібні дітям для правильного мовлення та належного розвитку. Частина з них складена дорослими для дітей, але велика кількість – це творчість самих дітей»

«…Г.С.Виноградов, один зі знавців  народної педагогіки та корекції мовлення від народження, фолькльору розвиваючого типу. Він першим почав широко вживати термін «дитячий фольклор». Він наголошував, що фолькльором доцільно позначати народні твори, підготовлені самими дітьми різного віку, а також поезію пестування (невеликі ліричні твори, які примовляють дорослі, пестячи м аленьких дітей). Дещо пізніше до цього виду підготовки мовного центру долучили логопедичні вправи, вечірні колискові пісні та розвивальні логопедичні ігри та логоритмічні вправи для дітей різного віку.

Колискові вечірні пісні для логопедичної підготовки мовного центру дітей– жанр традиційної народної родинної лірики, специфічний зміст і форма якої функціонально зумовлені присиплянням дитини в колисці. Визначальним у  дитячій колисковій пісні в вечірній час є не смисловий акцент, а звуковий (ритмо-мелодійний). «Дитячі Колискові пісні виділяються в окремий вечірній дитячий розвиваючий цикл вправта логопедичних занять, тому що мають чітко окреслену тематику і функцію логопедичного підготовки мовного центру, вони призначені тільки для одного слухача – дитини і мають тільки одного виконавця – матір або близьку людину» (Наталя Шумада).

Малі фольклорні вправи для дітей

погойдувати дитину на руках, колінах, нозі, приспівуючи або читаючи речитативом:

Гойда, гойда, гойдаша,
Де кобила - там лоша.
У лісі пасеться
І води нап'ється.

дорослий, тримаючи дитину на руках, імітує рухи підстрибування або, три- маючись за руки дорослого, дитина підстрибує сама. Тексти проговорюються у такт рухам дитини.

Гоп-гоп-гоп, гу-ту-ту!
Вари кашку круту,
Підливай молочка,
Погодуй козачка

Н. Забіла

* * *

Печу, печу хлібчик
Дітям на обідчик:
Меншому - менший,
Більшому - більший.
Саджаю - виймаю.
Шусть у піч!
Ріжу, ріжу, ріжу.

* * *

Півнику-когутику,
Золотий гребінчику,
Шовкова борідонько,
Масляна голівонько!
Чом так рано встаєш,
Вані спати не даєш -
Кукурікаєш?

* * *

Гоп-гоп, козуню,
Гоп-гоп, сіренька,
Гоп-гоп, біленька!
У нашої кізонька
Чотири ніженьки.

* * *

Ой без дуди, без дуди
Йдуть ніженьки не туди.
А як дудочку почують,
Самі ніжки затанцюють.

Ойчук-чуки,
Чуки - на!
Наша доня чепурна.
В неї на голівці
Жовті чорнобривці,
І віночок з конюшини,
І намисто із шипшини,
І листок квасольки,
Наче парасолька,
І широкий лопушок,
Мов зелений фартушок.

* * *

Ой чук-чук, чуки-чук,
Наловив дід щук.
Та й поніс на торжок
І продав за шажок.
Медяників накупив -
Діточок поманив.
Чук-чуки, чуки-чук!
Наварила баба щук.
Діточок годувала
Ще й спатоньки повкладала.

* * *

Іди, іди, дощику,
Зварю тобі борщику
У зеленім горщику.
Цебром, цебром, дійницею
Над нашою пашницею.

* * *

Вийди, вийди, сонечко,
На дідове полечко,
На бабине зіллячко,
На наше подвір'ячко,
На весняні квіточки,
На маленькі діточки.
Там вони граються,
Тебе дожидаються.

* * *

Кицю-киценько, тікай,
На доріжку не сідай.
Наша Наточка піде,
Через кицю упаде.

* * *

Донечка маленька,
Донечка гарненька.
Іди, доню, доріжкою,
Тупни, доню, ніжкою.