Ви знаходитеся: Домашня Фонематика Розвиток фонематичного сприймання дітей-логопатів

Розвиток фонематичного сприймання дітей-логопатів на немовних звуках

(консультац для логопедів)

Розвиток фонематичного сприймання

У науковій літературі чітко визначено: першим етапом в системі корекційної роботи з дітьми-логопатами є розвиток фонематичного сприймання. Завдання розвитку фонематичного сприймання реалізуються в тісному зв'язку з завданням розвитку слухової уваги та пам'яті на заняттях в процесі спеціально організованих ігор і вправ. Вчені І.Ф. Волкова, С. Н. Шаховська, Г. Й. Блінова, М. А. Савченко та ін., однозначно стверджують, що цю роботу слід починати на немовних звуках.

Розпізнавання немовних звуків

Перед тим, як вчити дітей розпізнавати фонеми рідної мови, диференціювати їх, дитину слід навчити чітко розпізнавати немовні звуки:

  • звуки, що оточують дитину (шуми транспорту, спів пташок, погодні явища (дощ, вітер, грім), дзюрчання води, клацання ключа в замку, хід годинника та ін.);
  • звучання іграшок (музичних, механічних та ін.);
  • записи на магнітофонній стрічці (голоси різних тварин, шуми, які супроводжують різні види роботи пиляння дров, забивання цвяхів та ін.).

У працях Т. В. Фелічової знаходимо конкретні вимоги щодо організації роботи з дітьми з розвитку фонематичного сприймання на немовних звуках:

  • будь-яке завдання дитині треба чітко пояснити;
  • визначити умови виконання;
  • переконатися, що дитина зрозуміла завдання;
  • завдання бажано повторити в кількох варіантах, щоб дитина навчилася переносити набуті знання і вміння в нові умови;

В своїй роботі з дітьми-логопатами я використовую наступні завдання з розвитку фонематичного сприймання на немовних звуках: прослухати звучання трьох-чотирьох предметів і запам'ятати, який звук створює кожен з них (дзюрчання води з крана, клацання ключа в замку, дзвін будильника), прослухати звучання 2-3 музикальних інструментів (сопілка, барабан, металофон). За ширмою подавати звучання одного з інструментів. Діти повинні вгадати музичний інструмент. Можливий варіант завдання: якщо дитина навчилася розрізняти звучання музичних інструментів, можна подавати одночасно звучання двох інструментів для розпізнавання, згодом – трьох (оркестр).

Надзвичайно люблять діти дидактичну гру "Магазин".

Мета. Розвиток фонематичного сприймання на немовних звуках.

Обладнання. Коробки (з-під масла) з крупами і горохом.

Опис гри.

Одна дитина-продавець. Перед нею дві коробки (згодом їх кількість можна збільшити до 4-5). У кожній знаходиться різний вид продуктів, Покупець просить продати йому крупу. Продавець пропонує знайти її. Покупець повинен на слух визначити, в який коробці необхідна йому крупа.
Попередня робота. Ознайомити дітей із звучанням продуктів у кожній коробці.
Умова гри. В коробках для розпізнання мають бути крупи різні за звучанням. Звучання має бути контрастне (горох – пшоно і т. і.).
В організації цієї гри можна дотримуватися принципу сезонності:
Восени використовувати різні плоди: біб, квасоля, соя.
Взимку – запаси білочки: лісові горішки, жолуді, ягоди шипшини.
Навесні – насіння різних рослин: гарбуза, соняшника, огірка.

Творчий логопед завжди використає в роботі з дітьми можливість розпізнати немовний звук, якщо ця робота і не запланована (несподіваний дощ, гроза, різні шуми під час виконання ремонтних робіт і т. і.).
Використання методичного прийому, так званих "хвилинок тиші", надзвичайно сприяє розвитку фонематичного сприймання дітей-логопатів під час занять на першому етапі корекційної роботи.

Абсолютно однакових занять бути не може, оскільки не може бути однакових дітей і однакових дефектів мовлення.
Тому при одному і тому ж змісті уроку методи і прийоми роботи логопеда різні.
Таким чином кожний урок вимагає від логопеда ретельної підготовки з врахуванням мовних, розумових, психологічний особливостей дитини.